The Computer Zone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a

Go down

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Empty Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a

Postaj  Azermyth pon oľu 08, 2010 1:20 am

U ovoj temi pokazati ću vam kako napraviti vašu prvu igru u programu AGS (Adventue Games Studio), kojega možete pronaći na stranici www.bigbluecup.com .

Upoznavanje


Pravljenje igara je dosta zajeban proces. Kodiranje, programiranje, ovo ono. Ali pomoću AGSa to se je puno olakšalo. Uglavnom, najvažnija stvar vam je strpljenje! Zapamtite to. Prvi korak je da skinete program sa gore navedene stranice, instalirate ga i pokrenete. Tamo imate i ovaj tutorial ali na engleskom. Ja sam ga preveo na hrv. pa evo vam ga.

Nastavak u sljedeće, postu.


Zadnja promjena: Azermyth; pon oľu 08, 2010 2:18 am; ukupno mijenjano 1 put.
Azermyth
Azermyth
Admin

Posts : 79
Join date : 07.03.2010

https://thecomputerzone.forumotion.com

[Vrh] Go down

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Empty Tutorial - Prvi dio

Postaj  Azermyth pon oľu 08, 2010 1:49 am

Tutorial - Prvi dio

Znači, skinuli ste AGS. Želite napraviti avanturističku igru. Ali gdje da počnete?

(NOTE: prije nego što počnemo, ovaj tutorial je napravljen za verziju 3.0 AGSa.
Ako imate noviju verziju, moguće je da ćete naići na manje razlike, ali shvatit
će te.

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Intro1

Budite sigurni da je "Start a new game" označeno i pritisnite Continue/Nastavi.
Pojavit će se Create New Game čarobnjak:

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Intro1a

Kliknite Next/Dalje i vidjet ćete Prozor sa podlogama:

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Intro1b

Ovdje trebate odabrati koji će te podložak uzeti za vašu novu igru. AGS dolazi
sa 3 podloška, a ostale možete naći na AGS forumima.

"The Default Game" podložak će mo mi koristiti, pošto dolazi sa nekim
defoltnim grafikama kako biste brže mogli početi. "The Empty Game" podložak
želite koristiti kasnije kada steknete neko znanje o AGSu jer dolazi bez
grafika.

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Intro1c

Napokon, morate odlučiti kako ćete nazvati svoju igru. U prvi textbox upišite
puno ime vaše igre. To ime će se prikazati u imenu prozora igre, a uzima se
i za još par stvari. Ja ću ovaj puta nazvati igru "Roger's Adventure", no vi
smislite nešto originalnije. Drugi textbox je ime datoteke. Ono je uzeto
za ime datoteke gdje će se grafike spremati, i ime finalnog .exe fajla.
Treći textbox dopušta vam kamo će spremati grafike vaše igre - po defoltu
to je Moji Dokumenti folder, i ja ću se držati toga.
Pritisnite Finish i pred vas iskače ovo: (glavni prozor)
Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Intro2


I, tu je vaša nova igra, čeka da ju napravite.

POČETAK

Glavni put za navigaciju je korištenje "Project Tree-a" ili na hrvatski
"Stabla Projekta" u gornjem desnom kutu, koji vam dozvoljava da pristupite
svim djelovima vaše igre. Počnimo sa "skrolanjem" do vrha Stabla,
i dva puta kliknimo "General Settings".

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Intro3
Ova slika demonstrira 3 glavna svojstva editora. Stablo Projekkta, koje smo već spomenuli,
daje vam pristup svim djelovima vaše igre. The property grid (neznam kako to prevesti)
u donjem desnom kutu, je gdje su svojstva itema/stvari kojima možete pristupiti.
Njega se ne koristi u Postavkama igre, ali uskoro ćemo ga vidjeti u akciji!
Napokon, AGS uređivač dozvoljava vam da imate otvorenih nekoliko tabova/prozora,
i oni su označeni gore tako da se lako možete po njima kretati. Koristite Close/zatvori
za zatvaranje prozora kada završite u radu s njime.

Sada, kada smo u Postavkama, idemo opisati opcije ispred nas.
Budite sigurni da su vam sljdeće opcije omogućene:
-Enable Debug mode - pošto ćemo razvijati igru, želimo asistenciju debugiranja u njezinom
engineu. To vam omogućava stvari poput teleportiranja u druge sobe, davanje inventorija,
i tako dalje.
-Enable anti-glide mode - bez toga, kretanje igrača izgleda smješno
-Pixel-perfect click detection - popravlja igru omogućavajući da prozirni pikseli neće
uzbuditi objekte.
-Character turn before walking - ako je lik okrenut desno, a vi kliknete da ide ljevo, on će
se okrenuti na ljevu stranu prije nego što krene. To je ono što su Sierra i Lucasarts
u svojim p'n'c avanturama učinili da izgledaju profesionalnije.

Osobno, ja uvijek omogućim ove opcije kada pravim novu igru. Kada dobijete osjećaj za AGS,
moći ćete odlučiti što vama odgovara, i ovo promjeniti.

IZABIRANJE BOJA

E, ovdje trebate sami birati boje i jebavati se sa time. Osim ako ne odete na lakši način koji
ću ja ovdje opisati:

Pravljenje igre sa 16 bita ili 32 bita

Nazad na postavkama igre, provjerite najgornju opciju, zvanu color depth, i samo promjenite
na 16 ili 32. Potvrdite poruku, i gotovi ste.

REZOLUCIJA IGRE

Druga važna odluka, osim boja, je rezolucija na kojoj će se igra pokretati. Veće rezolucije
će izgleati ljepše, ali će te trebati i jače računalo da pokrenete. I obrnuto.
Vratite se na postavke, i odaberite svoju rezoluciju iz "Resolution" opcije.

Nastavak u sljdećem postu
Azermyth
Azermyth
Admin

Posts : 79
Join date : 07.03.2010

https://thecomputerzone.forumotion.com

[Vrh] Go down

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Empty Re: Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a

Postaj  Azermyth uto oľu 09, 2010 6:14 pm

Tutorial Drugi Dio

U AGSu, igre su napravljene od nekoliko soba, u kojima se igrač pomiče kako bi igrao igru. Svaka soba je jedan ekran/ jedna scena koja ima svoju pozadinu, objekte i stvai sa kojima možete vršiti neke zadatke (hotspote).

PRAVLJENJE VAŠE PRVE SOBE

Skrolajte do dna Stabla Projekta, i vidjet ćete node zvan "Rooms". Desni klik i odaberite New room. Vidjet ćete "1"; node koja je nastala ispod. To znači da smo napravili sobu br.1 i možemo joj dati ime.

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Intro2_1

Proširite node 1, i dva puta kliknite na edit room node ispod otvorene sobe. Vidjet ćete kako se novi tab/prozor otvara sa crnom lokacijom u njemu. To je pozadina sobe, koja je trenutno prazna. Uređivač sobe izgleda ovako:

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Intro2_2

Postoje 4 glavna dijela na u ovom prozoru:
-The Background Slection - omogućava vam da uravljate pozadinom sobe
-The Room Parts- padajući izbornik je način na koji ćete prebacivati aspekte sobe.
-The Room Background Preview- vidite pozadinsku sliku sobe, zajedno sa glavnim djelovima na vrhu.
-The Properties-prozor vam omogućava da postavite postavke i eventse(događaje) za tu sobu.

DAVANJE IMENA SOBI

Kao prvi korak, dajmo sobi opis. Ovo je samo pomoć da lakše zapamtimo koja je to soba, a opis nije korišten od strane game enginea. Kliknite na "Description" u property gridu (koji je objašnjen ranije) i upišite nešto. Primjetite da se Stablo Projekta updatea.

POZADINA

Prva stvar koju trebate napraviti jest nacrtati pozadinu sobe. OVO MORA BITI SLIKA JEDNAKIH DIMENZIJA KAO I REZOLUCIJA IGRE; AKO JE VEĆA U SOBI ĆE SE MOĆI SKROLATI. Ako vam to odgovara, slobodno.
Nacrtajte pozadinu u nekom programu (PS, PdN, MS Paint, Gimp...), sačuvajte sliku kao .bmp ili kao .png. Onda se vratite u AGS editor i pritisnite Change button. Nađite vašu sliku i stisnite open/otvori.
Crni prostor se je trebao zamjeniti vašom slikom. Za ovaj tutorial ja koristim sliku iz Space Questa 4. Naravno, vi biste trebali nacrtati vašu.

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Intro2_3

RUBOVI

Otvorite box koji kaže "Nothing" i odaberite Edges. Vidjeti će te par žutih linija na slici. To su rubovi sobe, i oni definiraju kako daleko igrač mora hodati da bi napustio sobu. Kliknite i dovucite rubove negdje gdje bi trebali stojati. Imajte na umu da se gleda na igračeva stopala.

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Intro2_4

U ovom trenutku ako prođete pokraj rubova, ništa se neće desiti, ali time ćemo se pozabaviti kasnije. U mom primjeru, igrač može hodati do desnog ruba i do gornjeg ruba. Ostale sam izostavio jer mi ne trebaju.

STAZE

Dalje, trebamo definirati STAZE sobe, koje su oznaka za... staze, tj. igrač po stazama može hodati. Otvorite padajući izbornik ponovno i odaberite walkable areas.

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Intro2_5

U alatnoj traci, primjetiti ćete da su se pojavili neki novi gumbi. Ovo su alati za crtanje, koji funkcioniraju kao u bilo kojem drugom programu za obradu slika. AGS omogućava crtanje linija, crtanje rukom, crtanje četverokuta i ispunjavanje bojom. Naš je zadatak da ispunimo mjesta na slici na kojima će biti staze. Ovo je post koji mi morate poslati ako želite biti admin. U igri, donja polovica igrača se provjerava sa ovime, tako da bi bilo pametnije da staze napravite manjima nego to trebaju biti.

Najbolji način za započeti je sa linijama. Nacrtajte nekoliko linija na mjesta za koja želite da budu staze. CRTE MORAJU BITI ZAJEDNO tj. MORAJU TVORITI ZATVORENI OBLIK. Kada ste to napravili, stisnite na ispunjavanje bojom i ispunite taj dio.

Možete koristiti desni klik kako biste brisali oblike, na isti način na koji ih dodajete.

MOJ PRIMJER

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Intro2_6

WALK BEHIND AREAS

Neznam kako da ovo prevedem, pa ću to jednostavno nazvati WBA.

Nadalje, moramo odrediti WBAove. Ove lokacije govore igri gdje igrač treba biti sakriven iza pozadine. Za primjer, u mojoj slici, ovdje priloženoj, igrač mora proći iza zaobljenog zida sa desne strane.
Odaberite Walk Behind Areas iz padajućeg izbornika. Vaše sraze će nesrati i vidjeti ćete samo pozadinu sobe.
Sada, nacrtamo WBA na isti način na koji smo crtali staze.
PRIMJER:
Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Intro2_7
Kada smo to napravili, sljedeći korak je važan kako bismo napravili da WBA radi - donja linija. Donja linija (u daljnjem tekstu Dl) je horizontalna linija, koja igri govori gdje igrač mora biti kako bi bio nacrtan iza WBA. Primjer; ako imam stol u sredini sobe, želite da bude nacrtan jedino iza stola ako on stoji iza njega.
Normalno, Dl stavite na najnižu točku WBAa. Stavite pokazivač miša, na tu točku i pročitajte Y koordinatu. U Dl postavkama (baseline setting) u stablu projekta upišite Y koote. Po defoltu crtali smo samo plave linije na sceni. Ali što ako imamo dvije stvari za koje želimo da budu WBA ali na različitim mjestima? Ne želimo da se jedna Dl stavi za obje. AGS nudi da imate više WBAa na svakoj sceni. Iznad property grida, imate padajući izbornik koji kaže WBA ID 1. Tu se prebacujete po WBA-ima, isti je proces bojanja i Dl.
Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Intro2_8
VRIJEME DA ISPROBAMO NAŠU IGRU

Ok, napravili smo našu prvu sobu - pokušajmo ju. Pritisnite F5 (tipka iznad brojeva 4 i 5) ili kliknite run. Ovo će sačuvati vaš rad i pokrenuti igru. Kada ste učitali igru, trebali biste vidjeti malog igrača/protagonista u nj.

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Icon_info Kada koristite run komandu, igra će uvijek početi u prozoru. Ako želite full screen stisnite Ctrl + F5 pri umjesto samo F5.

Pokušajte micati igrača okolo. Ako se ne želi pomaknuti, nije startao na stazi. U tom slučaju proširite Character node u stablu projekta i dva puta kliknite na cEgo. Onda pogledajte u property gridu StartX i StartY. Tamo upišite X i Y kooridnate. Već sam prije objasnio kako.
Ako to radi, igrajte igru i testirajte staze i WBAove.

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Icon_info Normalan način za izaći iz igre je Ctrl + Q. Moguće je (u produkciji igre) napraviti skriptu koja će izaći iz igre, inače će se izlaziti sa Alt + X.
(iako mislim da kada odete na vrh prozora dok igrate dobijete opciju izlaženja)

U idućem dijelu tuta naučit ćemo intervenciju sa stvarima.

Azermyth
Azermyth
Admin

Posts : 79
Join date : 07.03.2010

https://thecomputerzone.forumotion.com

[Vrh] Go down

Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a Empty Re: Napravite vašu prvu igru pomoću AGS-a

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.